Apie vaporwave’ą ir jo palikuonis – 1 dalis

kaisiadorys-vapour

Ne vieną kartą girdėjau terminą vaporwave’as naudojamą iškreiptam 80-tųjų ir 90-tųjų įkvėptam įvaizdžiui ir elektroninės muzikos formai apibūdinti. Iki šiol niekuomet nepasistengiau pasidomėti ir išsiaiškinti, kas yra vaporwave‘as. Vieną dieną visai netyčia aptikau vaizdo įrašą Youtube; visų pirma mane patraukė perdėtai švelnios pastelinės spalvos ir Lenino galva įrašo thumbnail`e. Tai buvo sulėtinta rusiško šlagerio versija su lygiai taip pat pakeista Rhianna`os gabalo pradžia. Kad ir kaip absurdiškai viskas atrodė, kūrinys mane užbūrė ir privertė jį kartoti daugybę kartų. Beklausant bandžiau išsiaiškinti tokios savo reakcijos šaltinį. Terminas, kuris šauna į galvą bandant apibūdinti būseną, kurią kūrinys sukėlė, yra disonansinė nostalgija. Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, naujoje valstybėje vis dar buvo jaučiama Sovietų sąjungos įtaka. Atitinkamai, rusiška muzika man nebuvo svetima, nors visuomet jai jaučiau stiprią atstūmimo reakciją. Žaizdos ištisose kartose, paliktos sovietų okupacijos, privertė mane ir daugelį mano bendraamžių atstumti viską, kas buvo susiję su rusišku pradu. Tačiau buvo beveik tiek pat žmonių, kurie net po Sovietų sąjungos košmarų su nostalgija nepaleido tam tikrų rusų kultūros aspektų. Rusiška muzika buvo vienas jų. Atitinkamai, ji mano juslių neaplenkė, nes ją girdėdavau mokykloje, gatvėse ir viešajame transporte. Neprisimenu to su nostalgija; toli gražu. Ir tikriausiai niekuomet neklausyčiau jos savanoriškai. Tačiau sulėtinta to paties stiliaus muzikos versija užbūrė mane. Įtariu, jog taip yra todėl, kad ji yra pakankamai pažįstama, kad grąžintų mane į vaikystė (nors ir nelabai laimingą), tačiau pakankamai skirtinga, kad jos neatstumčiau tik išgirdęs. Keistai iškreiptas kūrinio garsas taip pat įgauna pasityčiojimo iš originalaus kūrinio savybę, kas pateisina mano klausymą, išvengiant kognityvinio disonanso klausant ir mėgaujantis gabalu, kuris buvo sukurtas politinio rėžimo, nuniokojusio mano valstybę, prieglobstyje.

Nuo to momento aš pradėjau domėtis vaporwave`u kaip meniniu ir ideologiniu judėjimu. Neaiškinsiu, kas būtent yra vaporwave`as. Internete yra pilna labai išsamios informacijos, kurioje ypač talentingo muzikanto Adam Neely yra atliekama vaporwave`o muzikos teorijos analizė bei apie vaporwave`o ištakas ir istoriją pasakoja wosX, kuris pats yra muzikos prodiuseris ir bus dar minimas vėliau.

Toliau šiame žanre mane suintrigavo platus subžanrų skaičius, kurie atsišakojo nuo nišinio žanro. Jį nesunkiai galima lyginti su sunkiuoju metalu su savo mase stilių, nuo šuoliuojančių didvyrių pasakų power metale, iki viską pasiglemžiančio siaubo ir lėto susinaikinimo, kurį atneša funeral doom metalas. Pagrindinis skirtumas tarp metalo ir vaporwave`o subžanrų yra laiko tarpas, per kurį susiformavo žanro genealogija. Grupės Black Sabbath pirmąjį albumą Black Sabbath, išleistą 1970 metais, laikyčiau metalo visatos Didžiuoju Sprogimu. Atitinkamai tai reiškia, jog dabar žanrui yra beveik 50 metų. Viena vertus, didžiajai daliai metalo subžanrų, kuriuos dabar turime, susiformuoti prireikė, bendrai tariant, apie 30 metų. Tikslus skaičius čia nėra svarbus.

Vaporwave`as, antra vertus, gyvuoja kiek ilgiau nei 6 metus (pradedant nuo 2010 metų). Taigi, šis žarnas yra 10 kartų jaunesnis už metalą. Nepaisant to, vaporwave`o subžanrų kiekis yra stulbinantis; ir prireikė gal 5 metų visiems jiems susiformuoti. Šis fenomenas yra vertas analizės. Toks greitas žanro vystymasis gali būti internetinės prigimties simptomas. Didžiąją savo egzistencijos dalį vaporwave`as nebuvo materializuotas ir tūnojo interneto ribose skaitmeniniu formatu. Internetas, šiuo atveju, pasitarnavo kaip mėgintuvėlis žanro inkubacijai, ir lėmė greitą žanro skambesio evoliuciją, prie ko prisidėjo ir platus pasiekiamumas bei socialiniai tinklai. Primityvus muzikos pradas kūrybinių pastangų atžvilgiu padarė vaporwave`ą labai pasiekiamu muzikos formatu pradedantiesiems prodiuseriams ir dosniu eksperimentams. Eksponentinis žanro kompleksiškumo augimas ir kūrinio pavogimo ir jo sulėtinimo kaip kūrybinio metodo atsisakymas lėmė vaporwave`o atsistojimą ant savų kojų ir rimto elektroninės muzikos žanro tapsmą, paliekant savo parodijos ir mėmių platformos praeitį.

vaporwave-jul

Vizualinė Vaporwave’o prezentacija semiasi įkvėpimo iš 80-tųjų ir 90-tųjų VHS estetikos

Mano kelionė per vaporwave`o vaikų galybę mane privedė prie hardvapour, vieno iš jauniausių subžanrų. Jis išsyk smogė arčiau namų, lyginant su anksčiau klausytais eksperimentais su korporacine liftų muzika ir 80-tųjų soul`u. Hardvapour yra būdinga viskas, kas nėra būdinga vaporwave`ui: tamsi, purvina ir skęstanti posovietiniame siaube atmosfera ir pakankamai greitas tempas (vaporwave`o standartais). Tačiau muzikos esmė išlieka artima 2010-tųjų ištakoms, nors vaporwave`o bendruomenė į naują žanro interpretaciją nesureagavo labai teigiamai. Pagrinde dėl vienos iš esminių figūrų hardvapour scenoje – prieš tai minėtojo wosX ir jo kontraversiškų pareiškimų Twitter`yje, kuriais, teigiama, jis specialiai kiršino vaporwave`o bendruomenę.

WosX taip pat yra hardvapour himno End of the World Rave prodiuseris; albumo, kuris supažindino mane su šiuo subžanru. Tvirtinimai, jog hardvapour yra pajuokos instrumentas, o pats žanras yra tik priemonė trolinimui, yra prieštaraujantys patys sau, turint omeny, jog vaporwave`as kilo kaip pasityčiojimas iš besielės liftų muzikos ir daugybės kapitalizmo trūkumų, naudojant vaizdus ir muzikos sample`us iš pastarųjų sričių.

Atitinkamai, tokie kaltinimai iš vaporwave`o bendruomenės, kuris funkcionuoja kaip sarkastiška meno srovė, skirti hardvapour subžanrui ir wosX dėl jo sarkazmo, yra prieštaraujantys patys sau. Sarkastiškas ar ne, aš stengiausi hardvapour klausyti be jokių išankstinių nusistatymų ir socialinio konteksto. Ir tuo mėgavausi. Tik vėliau pasidomėjau wosX fenomenu ir jį supančia kontraversija. Net jei jis ir bandė sąmoningai išjuokti vaporwave`ą kaip žanrą, sukurdamas jam antitezę, tai velniškai gera antitezė.

Startavo mano Facebook puslapis – išsamesni aptarimai čia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s